Pěvecký sbor MLADOST

ženský sbor • Brno


založen v roce 2002

33 členů

zřizovatel Pěvecký sbor Mladost

Pěvecký sbor Mladost
Sušilova 5
60200 BrnoUmělecké vedení

Stanislav Smoček

sbormistr

Kronika sboru
2016

říjen

stříbrné pásmo (B - ženské sbory)
Praga cantat

Praha

2015

květen

Dostalíkovo sborové jaro

Velká Lhota u Dačic2014

červen

Festival sborového umění

Jihlava2014

Stanislav Smoček

zahájil působení u sboru coby sbormistr2014

BcA. Jarmila Jalůvková

ukončila působení u sboru coby hlavní sbormistr

2013

Internationales Adventsingen im Wiener Rathaus

Vídeň-AT2013

Istra Music Festival

Istria, Chorvatsko2013

zvláštní cena za dramaturgii koncertu a provedení skladby Kyrie Piotra Janczaka
FONS

Žďár nad Sázavou2012

Pěvecký sbor Mladost

CD,2012

Adventní koncerty

Schönbrunn a Vídeň-AT2012

Festival Alta Pusteria

Alta Pusteria, Itálie2012

zlaté pásmo (dívčí, ženské a mužské sbory)
Canti veris Praga

Praha
2011

stříbrné pásmo (ženské sbory)
Slovakia Cantat

Bratislava, Slovensko2010

září

Brněnská Mladost nově jako ženský sbor

Po patnácti letech obnovení naší pěvecké činnosti jsme se věkem posunuli zase o něco blíž důchodové hranici, ba někteří už si důchodu šťastně užívají. Je proto potěšující, že si ...

číst celé ▼

Po patnácti letech obnovení naší pěvecké činnosti jsme se věkem posunuli zase o něco blíž důchodové hranici, ba někteří už si důchodu šťastně užívají. Je proto potěšující, že si cestu do našeho sboru vedle zpěvaček středního věku našla i nejmladší generace a jejich tváře zahlédnete nejen mezi sboristy, ale i v uměleckém vedení. Dirigentský post už od svých studií tři roky zastává letošní absolventka JAMU v Brně MgA. Jarmila Jalůvková, která obor dirigování sboru vystudovala pod pedagogickým vedením doc. Josefa Pančíka a prof. Lubomíra Mátla a další zkušenosti získala během dvou zahraničních stáží u profesora Dietricha Kurze na Musikhochschule Stuttgart.

Její mladistvý elán a nadšení se projevilo jak v uměleckém přístupu a způsobu vedení nácviku, tak i v repertoáru sboru, který zahrnuje skladby našich i světových skladatelů, duchovní hudbu, vokální polyfonii starých mistrů, úpravy lidových písní i spirituály.

Protože se povětšinou známe už od dětství z působení v dětském pěveckém sboru Mladost, je náš kolektiv velmi kamarádský, soudržný, se smyslem pro humor a recesi. Dokážeme skloubit nejen pěvecké povinnosti, ale umíme se přitom i skvěle pobavit. Právě při našich mimopěveckých aktivitách se ukazuje, že mladý duch, i přes chátrající tělo, nezůstává pouze v názvu našeho sboru. Umíme se odreagovat na maškarní zahradní párty, při břišních tancích, při hledání pokladu v pohádkovém lese a při troše fantazie můžete s námi na soustředění prožít Vánoce s nazdobeným stromečkem, dárky, koledami a napečeným vánočním cukrovím uprostřed žhavého srpnového léta.

Nevíme, jak získávají zpěváky do tenoru a basu ostatní smíšené pěvecké sbory, ale my jsme se s tímto problémem potýkali už od samého vzniku a nikdy se nám nepodařilo jejich početní stav uspokojivě naplnit. Krize v letošním roce dosáhla svého vrcholu, a tak jsme v polovině února museli sáhnout k nejkrajnějšímu, nejsmutnějšímu a nejbolestivějšímu řešení v naší dlouholeté sborové historii a pro nedostatek mužů změnit charakter našeho pěveckého sboru Mladost ze smíšeného na sbor ženský. Co to obnáší, si jistě dovedete představit. Citové vazby a bezvadné kamarádství vzalo za své, léta práce a usilovné dřiny se rozplynula do nenávratna, repertoárově jsme musely začít znovu od nuly. Ale pokud jsme nechtěly zpívání pověsit zcela na hřebík, nezbývalo, než zatnout zuby a znovu se pustit do mravenčí práce.

Už pouze v ženském složení jsme v dubnu účinkovaly na absolventském koncertě naší dirigentky a pro tento účel nastudovaly dílo z rané tvorby Sergeje Rachmaninova v ČR dosud neuvedené, Šest sborů pro ženské hlasy a klavír, a ve spolupráci s muži z Janáčkovy opery ND v Brně tři duchovní polyfonní skladby pro smíšený sbor F. M. Bartholdyho Mendelssohna.

Květnový zájezd do Lucemburska byl průlomovou akcí v nové éře našeho sboru. Poprvé bez mužů jsme se zúčastnily mezinárodního festivalu Europadag Mondercange, který pořádal místní sbor Chorale Lidderfrënn u příležitosti 50. výročí svého vzniku. Vedle pěveckých sborů z Lucemburska, Holandska a Německa jsme se rozhodně neztratily. Přestože jsme na nácvik nových skladeb pro ženský sbor měly minimum času, pestrý repertoár, přizpůsobený charakteru festivalu od duchovní a vážné hudby přes chytlavé lidovky a spirituály, posluchače nadchl. Mohutným aplausem ve stoje ocenili výkon naší mladé dirigentky Jarmily Jalůvkové a hostující klavíristky Zuzany Pirnerové i procítěný projev našich sólistek, především Dáši Vernerové.

Odrazovým můstkem k nácviku nového repertoáru pro ženský sbor bylo letošní srpnové soustředění ve Slavkově u Brna. Tři dny jsme od rána do večera intenzivně zkoušely, nacvičovaly a pilovaly. Největší časový prostor jsme věnovaly lidovým a duchovním skladbám, které v našem podání zazní na podzimním festivalu Praga Cantat. Poslední den soustředění jsme uspořádaly v zámecké kapli slavkovského zámku zhruba hodinový koncert, na kterém jsme si část nových skladeb rovnou otestovaly. Vděčné publikum zcela zaplněné kaple nešetřilo potleskem.

Jak se nám v našich nových začátcích daří, můžete posoudit i vy. Dne 29.10. 2010 budeme koncertovat v Praze, v 19.30 hod. v Atriu na Žižkově, a ve dnech 30.10. – 31.10. 2010 se zúčastníme ve dvou kategoriích - lidová píseň a duchovní skladby – mezinárodního soutěžního festivalu pěveckých sborů Praga Cantat 2010.

Ještě předtím si nás můžete poslechnout na koncertech v Brně. A sice ve středu 6.10.2010 v 19 hod. v letohrádku Mitrovských nebo v neděli 17.10 2010 v 15. hodin v kapli na Mohyle míru.

Máme před sebou novou kapitolu sborového zpěvu. Jak obstojíme, bude záležet pouze na nás.

Věříme, že nesmírná vitalita, pracovní elán a schopnosti naší mladé dirigentky ve spojení s naší pílí a houževnatostí přinese časem nejen svoje plody, ale především radost a potěšení ze zpěvu nám všem.

sbalit ▲2010

Europawochenende

Mondercange-LU2010

Mezinárodní festival Europatag

Mondercange, Lucembursko2010

stříbrné pásmo (duchovní hudba)
Praga Cantat

Praha2009

Cracovia Music Festival

Krakow, Polsko2008

Sborový projekt

Riva del Garda-IT2008

Festival

Lago di Garda, Itálie

2007

BcA. Jarmila Jalůvková

zahájila působení u sboru coby hlavní sbormistr


2006

Koncertní turné

-IT2006

Corisettembre

Acqui Terme, Itálie


2005

koncertní turné

-SK2005

Musica romantica
Mezinárodní sborový festival hudebního romantismu

Vlachovo Březí2004

koncertní turné

-LU2003

čestné uznání poroty za provedení skladby Laudate Dominum
Mezinárodní sborový festival hudebního romantismu

Vlachovo Březí2002

ZALOŽENÍ SBORU


Hledáme nové hlasy!

koho hledáme?

soprán, alt

co požadujeme?

Hledáme zpěvačky do všech hlasových skupin. Znalost not a předchozí zkušenost se sborovým zpěvem vítána, není ale podmínkou. Zkoušíme každé úterý 18.00 - 20.30 v centru Brna.

jak se stát členem?

Kontaktujte nás telefonicky či emailem: Dagmar Vernerová, místopředsedkyně tel.: 774 607 505 e-mail: dasavernerova@centrum.cz


Publikování nebo šíření obsahu bez předchozího souhlasu je zakázáno. Za obsah textů odpovídají jejich autoři.

O nás   Kontakty   Inzerce   Podmínky užívání

Časopis Cantus   Festa academica   praga-cantat.cz   czech-choirs.eu (en)