Slavnostní koncert festivalu Dvořákova Praha

Antonín Dvořák: Svatá Ludmila, op. 71, B. 144

Letošní provedení Dvořákova oratoria Svatá Ludmila v katedrále svatého Víta bude neopominutelnou součástí připomínky 1100. výročí Ludmiliny smrti 15. září 921, kdy byla zavražděna na hradě Tetín.IFM DP/PFS, pátek 10. září 2021
Magazín > Zprávičky

sv. Vít - Praha

Autor: ElHeineken – Vlastní dílo, / https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8939906

Antonín Dvořák - SVATÁ LUDMILA

oratorium pro sóla, sbor a orchestr, Op. 71

16. září 2021, 20.15

Katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha

Pražský hrad

Účinkují:

Česká filharmonie

Eva Hornyáková - soprán

Jana Hrochová - mezzosoprán

Richard Samek - tenor

Gustáv Beláček - bas

Pražský filharmonický sbor

Lukáš Vasilek - sbormistr

Petr Altrichter - dirigent

Dílo napsal Antonín Dvořák v období od 17. září 1885 do 30. května 1886 na český text Jaroslava Vrchlického. Poprvé byla Svatá Ludmila uvedena na hudebním festivalu v Leedsu 15. října 1886 pod vedením samotného autora.

Osobnost svaté Ludmily patří k nejvýznamnějším českým svatým spolu se svým vnukem, svatým Václavem. Svatá Ludmila byla manželkou knížete Bořivoje a hrála klíčovou úlohu v přijetí křtu rodem Přemyslovců. Dvořák a jeho libretista Jaroslav Vrchlický v monumentálním díle dramaticky vykreslili zničení pohanských model, sňatek Ludmily s prvním historicky doloženým Přemyslovcem a svátost křtu, který jim na Velehradě udělil biskup Metoděj.

S Českou filharmonií a Pražským filharmonickým sborem se v katedrále svatého Víta zkoncentrují ta nejlepší kolektivní tělesa, kterými česká hudba v současnosti disponuje. Přispějí k důstojným oslavám světice, které bude odpoledne věnována také mše celebrovaná kardinálem Dominikem Dukou v bazilice svatého Jiří. Koncert je součástí celotýdenních oslav, které vyvrcholí na Tetíně. A tyto oslavy si bez provedení nejvýznamnějšího vokálně instrumentálního díla spojeného s tímto tématem nelze představit.

Koncert bude živě přenášet Česká televize.


Publikování nebo šíření obsahu bez předchozího souhlasu je zakázáno. Za obsah textů odpovídají jejich autoři.

O nás   Kontakty   Inzerce   Podmínky užívání   Cookies

Časopis Cantus   Festa academica   czech-choirs.eu (en)