Sborové slavnosti přivítají vokální soubory

Po dvouleté pauze se do Hradce Králové vrací festival Sborové slavnosti • Czech Choir Festival • Hradec Králové. Letošní ročník festivalu je zaměřen na vokální soubory a komorní sbory. Sborových slavností se ve dnech 17.–19. června 2021 zúčastní devět souborů z České republiky a Slovenska.Richard Uhlíř, neděle 6. června 2021
Magazín > Zprávičky

Sborové slavnosti 2021

Královehradecké sborové slavnosti / Královehradecké sborové slavnosti

Festival zahájí koncert komorního sboru Martinů Voices, a to ve čtvrtek 17. června od 18 hodin v Kostele Nanebevzetí Panny Marie na Velkém náměstí v Hradci Králové. Pro Martinů Voices je typická špičková interpretace komorní sborové tvorby 19.–21. století, dramaturgie sboru se ale nevyhýbá ani hudbě renesanční, barokní a klasicistní. Ansámbl tvoří profesionální zpěváci, kteří pracují pod vedením sbormistra Lukáše Vasilka. Na Sborových slavnostech se Martinů Voices představí s cykly skladeb Giovanniho Pierluigi da Palestrina, Johannese Brahmse, Michaela Tippetta a Bohuslava Martinů.

Program koncertu ve dvou kratších vstupech doplní koncertní skupina Královéhradeckého dětského sboru Jitro pod vedením profesora Jiřího Skopala. Vstupné na koncert je 150 korun, vstupenky jsou v předprodeji v síti www.hkpoint.cz, bude však možné je zakoupit i na místě.

V druhý den festivalu se odehrají dva open air koncerty pořádané ve spolupráci s festivalem REGIONY Mezinárodní divadelní festival Hradec Králové (dříve festival Divadlo evropských regionů a Open Air Program), s nímž se letos Sborové slavnosti • Czech Choir Festival • Hradec Králové termínově protíná. Oba open air koncerty se budou konat v prostorách Atria Radnice na Velkém náměstí.

Od 19 hodin vystoupí hradecké vokální soubory EnRe a Gentlemen Singers, které nabídnou repertoár z oblasti vážné i populární vokální hudby. Následovat bude od 20:30 koncert vokální skupiny For You ze Slovenska, která se zaměřuje na vlastní a cappella aranže světově známých populárních hitů. Vstupné na oba open air koncerty je dobrovolné.

Poslední den Sborových slavností bude patřit dvěma koncertům. První z nich začne v 16 hodin ve Sboru kněze Ambrože a vystoupí zde mužská vokální skupina 10men, smíšený vokální kvintet Ensemble Frizzante a mužské vokální kvarteto Q VOX.

Festival následně ve 21:40 zakončí open air koncert a cappella sextetu Skety na Letní scéně Klicperova divadla opět pořádaný ve spolupráci s festivalem Regiony. Soubor Skety se hlásí k odkazu jazzových a cappella souborů, ale své hranice rád a často posouvá tam, kde by to mnozí nečekali. Kromě interpretací přejatých skladeb leží těžiště souboru také ve výrazné autorské tvorbě, zejména z dílny skladatele Petra Wajsara. Skety jsou mimo jiné známé také díky spolupráci se zpěvákem Vojtou Dykem či hudebnímu a cappella doprovodu televizního pořadu StarDance na ČT1. Na sobotní koncerty je rovněž vstupné dobrovolné.

Festival Sborové slavnosti • Czech Choir Festival • Hradec Králové se díky své jedinečné koncepci již několik let řadí k největším a nejprestižnějším festivalům tohoto druhu v České republice. Každý rok je červnový týden věnován jiným kategoriím sborů (dětské, ženské, mužské, smíšené, komorní sbory, vokální soubory apod.). Tento nesoutěžní festival umožňuje setkání sborů a tím rozšiřuje možnosti jejich vzájemné spolupráce nejen na oficiální úrovni, ale také na úrovni přátelských a osobních vztahů, a to i v mezinárodním měřítku, neboť festivalu se kromě českých sborů účastní také sbory zahraniční (Slovensko, Maďarsko, Polsko, Lotyšsko, Litva, Estonsko aj.). Festival tradičně spolupracuje s profesionály v oboru vokální hudby z Česka i zahraničí, s nimiž v rámci edukační části pořádá workshopy pro sbory a odbornou veřejnost.

PROGRAM FESTIVALU:

ČTVRTEK 17. června

18:00, Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Hradci Králové

- Královéhradecký dětský sbor Jitro

- Martinů Voices

vstupné 150 Kč (prodej na HKpoint.cz)

PÁTEK 18. června

19:00, Atrium Radnice na Velkém náměstí v Hradci Králové

- EnRe

- Gentlemen Singers

vstupné dobrovolné

20:30, Atrium Radnice na Velkém náměstí v Hradci Králové

- For You (Slovensko)

vstupné dobrovolné

SOBOTA 19. června

16:00, Sbor kněze Ambrože

- 10men

- Ensemble Frizzante

- Q VOX

vstupné dobrovolné

21:40, Letní scéna Klicperova divadla (po skončení divadelního představení v Klicperově divadle)

- SKETY

vstupné dobrovolné

Změna programu vyhrazena

Festival Sborové slavnosti • Czech Choir Festival • Hradec Králové se odehraje v souladu s platnými protikoronavirovými opatřeními stanovenými Vládou ČR.

Webové stránky: Sborové slavnosti

Choral Festival Network: choralfestival

Facebook: CzechChoirFestival

Instagram: czechchoirfestival


Publikování nebo šíření obsahu bez předchozího souhlasu je zakázáno. Za obsah textů odpovídají jejich autoři.

O nás   Kontakty   Inzerce   Podmínky užívání   Cookies

Časopis Cantus   Festa academica   czech-choirs.eu (en)