Českem i Slezskem se povalí Píseň zemí Koruny české!

Jak viditelně poctít 700. výročí narození krále a císaře Karla IV., Otce vlasti? Jak jinak než v mezinárodní sestavě a dílem spojujícím oba národy. To napadlo hned dva sbory, které k sobě mají velmi blízko, co do svého personálního obsazení. Spolupráce sborů VUS Pardubice a Medici Cantantes z Wroclawi tak bude mít své pokračování v sérii koncertů nazvané Píseň zemí Koruny české.Šarlota Uhrinová (členka VUS), redakčně upraveno, čtvrtek 6. října 2016
Magazín > Sborový život

Ilustrační foto: VUS Pardubice, Medici Cantantes Wroclav a Apollo Bratislava v Sukově síni Domu hudby v Pardubicích 17. 11. 2013

Iva Mikešová / VUS Univerzity Pardubice

Jaké skladby zazní v programu koncertů? Světově známý český skladatel Leoš Janáček pod dojmy výstavy cyklu obrazů malíře Józefa Felikse Męciny-Krzesze „Ojcze Nasz“ složil krátkou, ale velkolepou kantátu s názvem „Otčenáš“. Právě toto dílo jsme si zvolili ke společnému nastudování a provedení vedle vlastních bloků i dalších společných písní.

Projekt bude premiérově uveden v pátek 21. října v režii Smetanova domu v Litomyšli, a to v kostele Povýšení svatého Kříže. V sobotu 22. října zazní program v Praze na Novém Městě v kostele sv. Vojtěcha v 17:00, a to ve spolupráci s Unií českých pěveckých sborů. V neděli 23. října máme v plánu koncert v kostele sv. Jakuba v Poličce. Všechny tyto akce jsou pořádány pod záštitou místopředsedkyně Senátu Parlamentu České republiky Mgr. Miluše Horské. Program pak všichni předvedeme na závěrečném koncertu české části projektu 23. října, a to na naší domácí půdě v Sukově síni Domu hudby v Pardubicích v 16:00. Záštitu nad tímto koncertem převzalo statutární město Pardubice.

O dva týdny později v pátek 4. listopadu 2016 zavítá projekt „Piesń Ziemi Korony Czeskiej“ také do Polska, aby ve slezském Rybniku zahájili XII. Międzynardowy Festiwal Rybnicka Jesień Chóralna na inauguračním koncertě v prostorách Parafie św. Józefa Robotnika. Sbor VUS se navíc v rámci toho festivalu přihlásil do soutěže smíšených sborů, jež se koná hned druhý den.

Cestu domů si poté zpestříme v neděli 6. listopadu hudebním doprovodem Mše svaté v kostele św. Stanisława, św. Doroty i św. Wacława ve Wrocławi, kde poté společně s Medici Cantantes uvedeme celý program našeho společného projektu. Kostel ve Wroclawi naši přátelé nevybrali náhodou, jeho spoluzakladatelkou byla císařovna Anna Falcká, druhá manželka Karla VI.

Závěrem je třeba vyzdvihnout nepostradatelné úlohy sólistů v Janáčkově Otčenáši: tenorového partu se zhostí profesionální dirigent a zpěvák Stanislav Mistr z Prahy, na harfu nás bude doprovázet profesionální umělkyně Antónia Petráková z Hradce Králové a za varhany usedne Michal Hanuš z Kutné Hory. Obě sborová tělesa budou řídit Magdalena Lipská a Tomáš Židek.


Publikování nebo šíření obsahu bez předchozího souhlasu je zakázáno. Za obsah textů odpovídají jejich autoři.

O nás   Kontakty   Inzerce   Podmínky užívání   Cookies

Časopis Cantus   Festa academica   czech-choirs.eu (en)