Chorus Ostrava

smíšený sbor • Ostrava


založen v roce 2008

61 členů

Chorus Ostrava, z.s.
Sokolská třída 1758/4
70200 Ostrava-Moravská OstravaUmělecké vedení

Kronika sboru


2016

září

1.ročník Festivalu zborového umenia

Levice, Slovensko2016

červenec

Cena Bohuslava Martinů-vítěz kategorie (Cena Bohuslava Martinů)
IFAS Pardubice 2016

Pardubice2016

květen

absolutní vítězství (smíšené sbory)
INTERNATIONAL CHOIR FESTIVAL "ZLATNA VILA" PRIJEDOR

Prijedor, Bosna a Hercegovina2015

prosinec

zlaté pásmo - vítěz kategorie (Zmiešané spevácke zbory dospelých)
Mezinárodní soutěž adventní a duchovní hudby Bratislava

Bratislava, Slovensko2015

červenec

Laureat of the 2nd price (Mixed Choirs)
The Singing World

Petrohrad, Rusko2014

prosinec

stříbrné pásmo (smíšené sbory)
Advent and Christmas Choir Festival Krakow 2014

Krakow, Polsko2014

prof. Lumír Pivovarský

ukončil působení u sboru coby hlavní sbormistr2014

absolutní vítěz festivalu (smíšené sbory)
Mezinárodního písňový festival v polském Gdaňsku

Gdaňsk2014

zlaté pásmo (smíšené sbory)
Mezinárodního písňový festival v polském Gdaňsku

Gdaňsk, Polsko
2013

září

Ostrava zpívala v Bretani

Ve dnech 5. - 13. července 2013 se pěvecký sbor Chorus Ostrava zpívající pod záštitou Ekonomické fakulty VŠB-TUO na základě pozvání Základní umělecké školy v Ploërmel (Francie) zúčastnil...

číst celé ▼

Ve dnech 5. - 13. července 2013 se pěvecký sbor Chorus Ostrava zpívající pod záštitou Ekonomické fakulty VŠB-TUO na základě pozvání Základní umělecké školy v Ploërmel (Francie) zúčastnil mezinárodní spolupráce na provedení oratoria Terra Nostra současného skladatele Pascala Courtela.

Během pobytu ve francouzské Bretani uspořádal Chorus Ostrava tři samostatné koncerty v obcích regionu - Taupont, Iffendic a Questembert. Toto zahraniční turné se uskutečnilo za finanční podpory Magistrátu města Ostravy, městského obvodu Poruba a za velké podpory Ekonomické fakulty VŠB-TUO, včele s paní děkankou prof. Dr. Ing. Danou Dluhošovou.

Úspěšně započatá spolupráce mezi učinkujícími bude podle předběžné dohody dále rozvíjena při reprízách uváděné skladby v Polské republice na jaře příštího roku. Obě tělesa spolupracující s Chorusem Ostrava pravděpodobně vystoupí i v Ostravě a blízkém okolí.

Vystoupení a celková prezentace pěveckého sboru Chorus Ostrava se při realizaci projektu vždy setkaly s vysoce kladným ohlasem a prostřednictvím tohoto tělesa došlo k velmi dobré, významné propagaci statutárního města Ostrava, Moravskoslezského kraje i celé České republiky.

sbalit ▲
2013

leden

Cena Města Ostravy pro Lumíra Pivovarského

Jen jednou za čas se scházejí představitelé města, aby projednali množství návrhů na udělení ocenění pro osobnosti, jejichž život a výjimečná činnost je úzce a významně spjata s...

číst celé ▼

Jen jednou za čas se scházejí představitelé města, aby projednali množství návrhů na udělení ocenění pro osobnosti, jejichž život a výjimečná činnost je úzce a významně spjata s Ostravou.

Také vedení smíšeného pěveckého sboru Chorus Ostrava podalo před časem návrh na ocenění svého dirigenta, pana profesora Lumíra Pivovarského.

Po dlouhých měsících čekání a napínavém vedení finálních telefonických hovorů s pověřeným organizačním štábem radnice, obdržela naše prezidentka JUDr.Miluše Rabasová, oficiální sdělení, že zastupitelstvo námi podanou žádost o ocenění našeho uměleckého šéfa doporučilo. Zbývalo „jen“ schválení návrhu radou Ostravské radnice. Konečně se tak stalo! Byli jsme definitivně informováni o pozvání k převzetí Ceny města Ostravy na středu 24.října. Toho dopoledne bylo na Ostravské radnici opravdu rušno. Za přítomnosti fotografů, novinářů, televize a zástupců dalších medií bylo o tomto dopoledni ve všech svátečních prostorách sídla „vlády města“ opravdu rušno. A my jsme byli u toho.

Paní Dolores Šavrdová, žena PhDr.Jaromíra Šavrdy, jednoho z nejznámějších disidentů kraje, byla oceněna in memoriam, zejména za občanskou statečnost.

Původně ostravské zpěvačce Marii Rottrové, která je známá především jako zpěvačka Flaminga/Plameňáků, bylo ocenění, na návrh vedení ostravské televize a Ostravského rozhlasu, uděleno především za hudební píli.

Pan Profesor Lumír Pivovarský převzal Cenu města Ostravy, s jeho příslovečnou lidskou a uměleckou pokorou, hlavně za celoživotní umělecký přínos pro město Ostravu a dosažení významných úspěchů v oblasti výchovy ostravské vysokoškolské mládeže. A my jsme rádi, že uznání a ocenění představiteli města si „náš Lumír“ zasloužil možná tak trochu také proto, že je dirigentem naším - dirigentem sboru Chorus Ostrava!!!

Mnozí členové našeho sboru se chystali přijít laureátovi poblahopřát a také zazpívat bezprostředně po uskutečnění slavnostního aktu. Nakonec jsme se rozhodli oslavit celou onu nevšední, hezkou událost, na příští pondělní sborové zkoušce. V jejím průběhu zvolíme novou sborovou prezidentku, a hned nato dáme průchod velké slávě - necháme zaznít Lumírovu z nejmilejších, a především - budeme pořád zpívat!

Vivat pan profesor Lumír Pivovarský!

Helmut König

sbalit ▲2013

leden

Zemřel Dr. Luděk Zenkl

hudební vědec a pedagog, hudební publicista, a též velký hudební nadšenec, znalec a příznivec sborového zpěvu. Kromě jiného, působil dlouhá léta také na Pedagogické fakultě v Ostravě,...

číst celé ▼

hudební vědec a pedagog, hudební publicista, a též velký hudební nadšenec, znalec a příznivec sborového zpěvu. Kromě jiného, působil dlouhá léta také na Pedagogické fakultě v Ostravě, odkud ho znala celá hudební, odborná a pedagogická veřejnost regionu.

V sobotu 8. prosince 2012 jsme se s ním naposledy rozloučili na Slezské Ostravě.

Členově pěveckého sboru Chorus Ostrava, k němuž měl pan Dr. Luděk Zenkl, stejně jako jeho synové, hezký osobní vztah, se sešli ve velkém počtu na kůru smuteční síně, aby společně, také s bývalými členy sboru, zazpívali písně, které patřily k oblíbeným zesnulého.

sbalit ▲2013

leden

Vánoční oratorium (Weihnachtsoratorium) - J. S. Bach

Dlouhé týdny nacvičoval komorní orchestr Janáčkovy konzervatoře a separátně také jejich domácí pěvecký studentský sbor. Navíc se, pro účel posílení konzervatoristů, a tak dosažení...

číst celé ▼

Dlouhé týdny nacvičoval komorní orchestr Janáčkovy konzervatoře a separátně také jejich domácí pěvecký studentský sbor. Navíc se, pro účel posílení konzervatoristů, a tak dosažení možné produkce tohoto ne zrovna snadného díla, na přechodnou dobu utvořilo sborové těleso vzniklé spojením APS VŠB TU Ostrava pod uměleckým vedením Jana Mlčocha a smíšeného pěveckého sboru Chorus Ostrava, pod uměleckým vedením Jana Mlčocha a Lumíra Pivovarského.

Nakonec bylo toto náročné dílo – známé Bachovo Vánoční oratorium v podobě dvou koncertů ve dnech 19. a 20.12.2012 v ostravském múzickém stánku s tamním dvorním dirigentem Petrem Šumníkem předvedeno.

Stalo se tak před publikem, které se o dvou adventních večerech v docela hojném počtu shromáždilo v sále Janáčkovy konzervatoře a gymnázia v Ostravě.

Účinkující samotní by neměli hodnotit, jaké to bylo. Pro mnohé bylo Vánoční oratorium Johanna Sebastiana Bacha prvním setkáním a novou zkušeností s nastudováním a produkcí něčeho nad rámec standardního repertoáru sborových těles, tedy setkání s něčím „větším“, ne zrovna běžným dílem.

Naši oba pánové dirigenti, kteří toto Oratorium Tempore Nativitatis Christi trpělivě a dlouho nacvičovali, a po oba večery v diváckém sále „akci“ sledovali, našli pro věc dobrá hodnotící slova. Realizace celé akce bylo údajně pochvalně přijata také vedením Janáčkovy konzervatoře.

Tož přejme si, aby tento společný projekt nebyl na dlouhou dobu projektem posledním!

Helmut König

sbalit ▲2013

leden

Přijímáme nové zpěváky i zpěvačky

Zkoušíme každé pondělí od 18.00 do 21.00 hodin v přízemí budovy E, Ekonomické fakulty VŠB-TU Ostrava. Máte-li rádi sborový zpěv – přijďte se podívat na zkoušku – nové členy vítáme.

číst celé ▼

Zkoušíme každé pondělí od 18.00 do 21.00 hodin v přízemí budovy E, Ekonomické fakulty VŠB-TU Ostrava.

Máte-li rádi sborový zpěv – přijďte se podívat na zkoušku – nové členy vítáme.

sbalit ▲2013

Mgr. Petra Rašíková

zahájila působení u sboru coby sbormistr2013

Koncertní turné a provedení oratoria Terra Nostra (Pascal Courtel)

Bretaň-FR2013

Oratorium Terra Nostra (autor Courtel Pascal)

Ploërmel-FR2012

mezinárodní soutěž

Vídeň-AT2012

stříbrné pásmo
28. Mezinárodní soutěž pěveckých sborů o Velkou cenu Franze Schuberta

Vídeň, Rakousko2011

Zpěvy s duší

CD, Chorus Ostrava2011

Jiří Pospíšil: Kdo umí, ten Lumír premiéra skladby

Ostrava2011

Antonín Tučapský: Zdravice - salut premiéra skladby

Ostrava2011

33. Festival zborového spevu Viliama Figuša-Bystřého

Banská Bystrica, Slovensko2010

Sborový projekt

Andalusie-ES
2009

červenec

Chorus Ostrava s cimbálovou muzikou Kotci v Bretani uspěli

Na dvanáctidenním turné po francouzské Bretani (1.–12. července 2009) odzpíval Chorus Ostrava osm koncertů a cimbálovka Kotci kromě toho, že každý večer hrála ke zpěvu, tanci a poslechu pro...

číst celé ▼

Na dvanáctidenním turné po francouzské Bretani (1.–12. července 2009) odzpíval Chorus Ostrava osm koncertů a cimbálovka Kotci kromě toho, že každý večer hrála ke zpěvu, tanci a poslechu pro vlastní potěchu, odehrála pět koncertů spolu se sborem Chorus Ostrava a také jeden samostatný koncert v městečku Josselin. Díky rozmanitosti hudebních žánrů si tak všichni posluchači přišli na své. Společně s místním ploërmelským orchestrem a sborem Dinorah zazněly na třech koncertech vybrané části Händelovy Korunovační mše. Kromě klasické světové sborové tvorby vybrali sbormistři Lumír Pivovarský a Jan Mlčoch pro zdejší publikum skladby českých autorů – Bohuslava Martinů, Leoše Janáčka, Antonína Dvořáka, Adama Michny a mnoho lidových písní v různých úpravách v doprovodu cimbálovky i acapella.

Účastníci tohoto zájezdu si však kromě hudby také dosytosti užili bretaňských památek, hradů, zámků, hortenzií, zdejší přírody, Atlantiku, pohostinných lidí, kavárniček a vína. Snad budeme stejně zdatní při organizaci pobytu Bretoňců u nás příští rok.

sbalit ▲2009

červen

Koncertní zájezd do Bretaně

Členové sboru Chorus Ostrava mají na prvních 14 dní prázdnin program připravený. Ve spolupráci s kulturním centrem v bretaňské oblasti Morbihan připravil řadu koncertů v různých místech...

číst celé ▼

Členové sboru Chorus Ostrava mají na prvních 14 dní prázdnin program připravený. Ve spolupráci s kulturním centrem v bretaňské oblasti Morbihan připravil řadu koncertů v různých místech tohoto krásného francouzského regionu.

Chorus Ostrava pod vedením svých dirigentů, prof. Lumíra Pivovarského a Jana Mlčocha, se představí francouzskému publiku na celkem 12 koncertech s třemi různymi typy programů. Krom sborové klasiky české i světové provenience zazní také pod vedením dirigenta Jana Mlčocha výběr z Handelových korunovačních mší a ve spolupráci s cimbálovou muzikou Kotci z Frýdlantu n. Ostravicí také několik pásem moravského a slovenského folkloru. Jen doufáme, že v tradičně deštivé Bretani nám bude počasí více nakloněno než u nás doma.

sbalit ▲
2009

květen

Jarní koncert sboru Chorus Ostrava ozvláštnila cimbálovka

Chorus Ostrava oslovil cimbálovou muziku Kotci z Frýdlantu nad Ostravicí, aby byla hosty na jejich koncertě, který se konal 5. května 2009 v ostravském kině Vesmír. Diváci toto netradiční spojení...

číst celé ▼

Chorus Ostrava oslovil cimbálovou muziku Kotci z Frýdlantu nad Ostravicí, aby byla hosty na jejich koncertě, který se konal 5. května 2009 v ostravském kině Vesmír. Diváci toto netradiční spojení přijali nadšeně. V první části koncertu totiž zazněly klasické sborové skladby autorů Leoše Janáčka, Bohuslava Martinů, W. A. Mozarta, Pavla Česnochova, Edvarda Griega, Antonína Tučapského a skladby soudobého španělského skladatele Javiera Busto, ale celou druhou polovinu koncertu tvořila lidová hudba v různých podobách. Po samostatném vystoupení cimbálové muziky Kotci se k těmto sedmi muzikantům přidal sbor a následovaly moravské lidové písně, ale i rusňácké či východoslovenské písně (karičky) ve svižném tempu s doprovodem cimbálovky i a capella. Zpěváci a muzikanti si ověřili, že toto spojení je divácky velice dobře přijímáno, a tak nic nebrání tomu, aby v červenci 2009 společně vyrazili na plánované koncertní turné do francouzské Bretaně.

Kateřina Kučová

sbalit ▲2009

Chorus Ostrava Live

CD, Chorus Ostrava2009

koncertní turné

Hinterschmiding-DE2009

koncertní turné s cimbálovou muzikou Kotci

Bretaň-FR2008

prof. Lumír Pivovarský

zahájil působení u sboru coby hlavní sbormistr2008

ZALOŽENÍ SBORU2008

Cena Jindřicha Bošky udílená za dlouholetou sbormistrovskou činnost pro prof. Lumíra Pivovarského
Mezinárodní sborový festival hudebního romantismu

Vlachovo Březí


Hledáme nové hlasy!

koho hledáme?

tenor,bas

co požadujeme?

znalost not, pravidelná docházka na zkoušky

jak se stát členem?

Máte-li chuť, přijďte se podívat na zkoušku sboru. Zkoušky jsou každé pondělí v 18:00 na Ekonomické fakultě VŠB v Ostravě. Více na www.chorusostrava.cz


Publikování nebo šíření obsahu bez předchozího souhlasu je zakázáno. Za obsah textů odpovídají jejich autoři.

O nás   Kontakty   Inzerce   Podmínky užívání

Časopis Cantus   Festa academica   praga-cantat.cz   czech-choirs.eu (en)