Sborové slavnosti na konci září rozezpívaly Hradec

Město Hradec Králové se s létem rozloučilo ve znamení sborového zpěvu. Ve dnech 21.–23. září se v rámci festivalu Sborové slavnosti • Czech Choir Festival • Hradec Králové uskutečnilo pět koncertů, na nichž vystoupily přední české dětské sbory, zazpívali i hosté a přátelé festivalu z Polska a Maďarska a jedním z neotřelých bodů programu byl také open air koncert kapely Vesna.Eliška Vrbová, úterý 3. října 2023
Magazín > Sborový život

Sborové slavnosti Hradec Králové

archiv slavností / Sborové slavnosti Hradec Králové

Dětské sbory Motýli Šumperk, Canto Náchod, Skowroneczki z Polska a Cantemus z Maďarska se Sborových slavností účastnily v uplynulých ročnících již vícekrát, letos však festival hodnotily obzvlášť pozitivně. Sbormistryně sboru Motýli Šumperk Helena Stojaníková vyzdvihla důležitý aspekt festivalu, a sice, že dává prostor dětským sborům, a to nejen na koncertech pro širokou veřejnost, ale i v rámci edukační složky festivalu, kdy se sbory mohou účastnit workshopů s profesionály v oboru sborového zpěvu. Letos workshopy pro všechny zmíněné sbory vedla lektorka a popularizátorka klasické hudby Klára Boudalová. Výstup z workshopů byl součástí závěrečného galakoncertu a nepochybně také vrcholem festivalu. Dva workshopy se pro žáky 4. a 6. tříd uskutečnily také na Základní škole Habrmanova a děti si tak mohly přijít zazpívat na závěrečný koncert společně s dalšími sborovými zpěváky. Sbory nacvičily melodii Karla Jenkinse a zpívaly nejen za doprovodu violoncellistky a perkusisty z České filharmonie, ale doprovodily je také nástroje, které si během workshopů samy vyrobily. Festivalu se zúčastnilo také několik královéhradeckých sborů. Již tradičním hostem je Královéhradecký dětský sbor Jitro, který na zahajovacím koncertu vystoupil se svým hlavním sborem a na závěrečném galakoncertu pak zazpívalo nejstarší přípravné oddělení Jitříčko. Hudebně velmi podařený byl i koncert v Muzeu východních Čech, kde před cenami ověnčeným sborem CANTO ze ZUŠ Náchod, zazpíval sbor Gymnázia Boženy Němcové, GYBON a nezapomenutelné bylo i vystoupení Páťáků ze Základní školy Habrmanova se sbormistrem Přemkem Kočím, který letos slaví významné životní jubileum. Momentem, který ukázal, že v průběhu festivalu Sborové slavnosti také vznikají nová přátelství napříč sbory z opačných konců republiky, bylo sólo v písni Na našem sádku z cyklu Zelená se snítka Petra Ebena, kterou sbory zpívaly rovněž na sobotním závěrečném galakoncertě. Sólových partů se zhostily zpěvačky ze sborů Motýli Šumperk a Canto Náchod a od ostatních členů sborů byla cítit obrovská vzájemná podpora, respekt a obdiv k odzpívaným výkonům. Dalším z nezapomenutelných momentů festivalu byl bezpochyby koncert Kühnova dětského sboru, který v pátek odpoledne rozezněl kostel Sbor kněze Ambrože. Koncertní sbor tělesa, které celkově v současnosti navštěvuje 900 zpěváků, předvedl profesionální výkon a posluchači si mohli užít repertoár vybraný napříč směry především české sborové tvorby 20. století. Po třech dnech strávených v Hradci Králové si děti ve věkovém rozptylu 10–18 let z festivalu odvezly mnoho zážitků – kromě těch hudebních a pěveckých také z poznávání zajímavých míst, které město nabízí, jako je například vodní elektrárna Hučák, Bílá věž, nebo Muzeum východních Čech. Organizátoři festivalu tedy pevně věří, že se zpěváci budou i díky vzpomínkám na Sborové slavnosti do Hradce vždy rádi vracet.

Webové stránky: www.sboroveslavnosti.cz

Facebook: www.facebook.com/CzechChoirFestival

Instagram: https://www.instagram.com/czechchoirfestival/

Prohlédněte si zmíněné sbory

Cancioneta Praga

Praha (Hlavní město Praha) – zal. 2010
smíšený sbor


Chlapecký sbor BONIFANTES

Pardubice (Pardubický kraj) – zal. 1999
sborová škola soudobou vážnou hudbu


Královéhradecký dětský sbor JITRO

Hradec Králové (Královéhradecký kraj) – zal. 1973
sborová škola


Kühnův dětský sbor

Praha (Hlavní město Praha) – zal. 1932
sborová škola


Motýli Šumperk, dětský pěvecký sbor

Olomoucký kraj – zal. 1962
sborová škola


Rychnovský dětský sbor - Carmina

Rychnov nad Kněžnou (Královéhradecký kraj) – zal. 1992
školní dětský sbor


Přečtěte si další článkyPublikování nebo šíření obsahu bez předchozího souhlasu je zakázáno. Za obsah textů odpovídají jejich autoři.

O nás   Kontakty   Inzerce   Podmínky užívání   Cookies

Časopis Cantus   Festa academica   czech-choirs.eu (en)