SVÁTKY PÍSNÍ OLOMOUC 2022 - POSLEDNÍ ROK PŘED PADESÁTKOU

Začátek léta znamená pro řadu pěveckých sborů cestu do Olomouce na Mezinárodní festival pěveckých sborů Svátky písní Olomouc. Po roční odmlce a těžkém období pro celou sborovou obec se tradiční festival vrací v nezměněné podobě ve dnech 3. a 4. června 2022.Petr Hýl, úterý 22. února 2022
Magazín > Sborový život

Svátky písní Olomouc

Svátky písní Olomouc / Svátky písní Olomouc

Mezinárodní soutěž pěveckých sborů Mundi Cantant, která je s festivalem úzce spjata, proběhne v sobotu 4. června 2022 a jako obvykle bude otevřena pro dětské, mládežnické i dospělé pěvecké sbory všech zaměření. Struktura soutěže je zachována; přihlásit se bude možné do 10 kategorií. Vyvrcholení v podobě sborového klání o Absolutního vítěze Mundi Cantant se uskuteční v sobotu večer.

V posledním ročníku před kulatou padesátkou přece jen dochází ke změně - a to na úrovni pořadatele. Dosavadní organizátor, spolek Festa Musicale, se festival velmi vytrvale celé dva roky snažil uspořádat. Dokladem toho byl i mimořádný vánoční acapella ročník s vybranými vokálními soubory v prosinci 2020. “Sborový zpěv byl covidovou situací ve světě i u nás ze všech kulturních odvětví zasažen nejvíce. Všechny snahy přivést festival zpět ztroskotaly na omezujících nařízeních a nejistém konci pandemie,” vysvětluje dosavadní ředitel festivalu, Marek Klimeš, který dále dodává, jak bylo pro pořadatele složité udržet organizaci v chodu: “Všichni, kteří na Svátcích písní Olomouc spolupracovali, tomu dali maximum. Dva roky jsou však dlouhá doba a postupně docházely síly. Po zralé úvaze jsem se rozhodl předat žezlo dál a na budoucím pořadatelství festivalu se dohodl s mými dlouholetými kolegy, kterým na festivalu záleží. Jsem přesvědčen, že udrží olomouckou festivalovou tradici a zachovají tvář festivalu.”

Od roku 2022 je novým pořadatelem festivalu Svátky písní Olomouc spolek OLArt21, z.s. vedený dosavadním vedoucím realizace festivalu, Petrem Hýlem. “Je mi velkou ctí, že nás Marek Klimeš oslovil. Bereme to velmi zodpovědně a budeme se snažit být ve své práci co nejlepší. Každý z nás má k festivalu svůj osobní vztah, a proto ho chceme nadále rozvíjet,” ujišťuje předseda spolku s tím, že o uměleckou kvalitu nemusí mít veřejnost strach. Odchodem Marka Klimeše festival aktuálně ztrácí uměleckého šéfa. Petr Hýl však rozptyluje případné obavy: “Během jara představíme veřejnosti nového uměleckého ředitele festivalu.”

Festival také zveřejnil novou podobu svých webových stránek. Nově jsou přehlednější, jasnější a uživatelsky přístupnější. Pěvecké sbory, které už v tuto chvíli uvažují o své účasti, se mohou hlásit pořadatelům přes webový formulář nebo e-mailem již nyní. Oficiální přihlášky budou k dispozici od 21. 2. do 10. 4. 2022

Pořadatelem festivalu Svátky písní Olomouc je OLArt21, z. s. Festival probíhá za podpory Statutárního města Olomouce a Olomouckého kraje.

Pro více informací:

Petr Hýl | předseda spolku OLArt21

info@svatkypisniolomouc.cz | +420 723 410 949 |

svatkypisniolomouc


Publikování nebo šíření obsahu bez předchozího souhlasu je zakázáno. Za obsah textů odpovídají jejich autoři.

O nás   Kontakty   Inzerce   Podmínky užívání   Cookies

Časopis Cantus   Festa academica   czech-choirs.eu (en)