Pěvecký spolek Hlahol – Tábor

smíšený sbor • Tábor


založen v roce 1860

Bohuslava Tůmová
A. Kančeva 2525
39002 TáborUmělecké vedení

Mgr. Zdeněk Beneš

hlavní sbormistr

Kronika sboru2013

září

Podzimní sborové zpívání v Táboře

Od založení smíšeného Pěveckého sboru Hlahol-Tábor uplynulo letos 152 let. Hlahol dlouhodobě spolupracuje se sbory v regionu i celé ČR a uskutečnil několik výměnných koncertních turné s...

číst celé ▼

Od založení smíšeného Pěveckého sboru Hlahol-Tábor uplynulo letos 152 let. Hlahol dlouhodobě spolupracuje se sbory v regionu i celé ČR a uskutečnil několik výměnných koncertních turné s pěveckými sdruženími ostatních evropských zemí, nejčastěji ze sousedního Německa. A právě sbor z města Rotenburg nedaleko Brém bude v říjnu v Táboře naším hostem. Pěvecký sbor „Chorprojekt Rotenburg (Wümme) und umzu“ při letošním podzimním sborovém zpívání přednese u nás svůj repertoár i společné skladby provedené s Hlaholem. Tóny sborových skladeb naplní prostory Sboru Božích bojovníků Církve československé husitské Farského ul. Tábor v sobotu 5. 10. 2013 v 16:30 hod.

Pěvecký sbor z Rotenburgu byl založen 21.2.2003. Poprvé již veřejně vystoupil 9.11.2003 u příležitosti 25.výročí existence Oblastní sborové unie Rotenburg(Wümme). Motivací tohoto 25 členného sboru, jehož zpěvačky a zpěváci jsou zároveň členy dalších sborů této oblasti, byla touha zúčastnit se mezinárodní „Sborové olympiády 2004“ v Brémách. V této soutěži sbor získal bronzovou medaili. Poté již následovala řada koncertních vystoupení v Dolním Sasku, polském Malborku, i v zasedacím sále Bundestagu v Berlíně. Nedílnou součást sborového života tvoří pravidelná každoroční víkendová soustředění spojená s turistikou, jakož i sborové zájezdy a společná vystoupení s jinými sbory.Zakladatelem a sbormistrem tohoto tělesa je René Clair z nedaleké obce Kalbe. Posláním sboru je přiblížit posluchačům sborovou tvorbu nejrůznějších epoch a stylů v její bohaté rozmanitosti. Zastoupením písní různých národů se sbor snaží naplnit poselství původních obyvatel Ameriky -„The earth is my mother“ – „Země je mojí matkou“.

René Clair, nar.1962, vystudoval obory sociální práce a sociální pedagogika. Vzdělání v oblasti chrámové hudby a řízení sboru získal dálkovým studiem ve Schlüchternu a Mainzu. Absolvoval studijní cesty v Německu, Izraeli, Francii, Rakousku, Nizozemsku a Maďarsku. V současnosti je předsedou „Oblastní sborové unie Rotenburg (Wümme)“ a zároveň sbormistrem 6 pěveckých sborů v tomto kraji v Dolním Sasku, s nimiž absolvoval vystoupení v Číně, Kanadě, Polsku, Maďarsku a Čechách.Působí jako varhaník a kantor v několika církevních obcích, od roku 2013 též jako korepetitor „Nové apoštolské církve“ severního Německa. Vedení sborů se věnuje od roku 1986, organizuje hudební doškolování pro sborové zpěváky, podílí se i na nahrávkách pro nakladatelství Friedrich Bischoff GmbH ve Frankfurtu nad Mohanem.

sbalit ▲


2011

květen

Velikonoční koncert táborského Hlaholu

Koncert se konal v neděli 24.dubna ve sboru Církve československé husistské. Termín nebyl, pravda, nejvhodnější. Sluníčko svítilo, lidé pracovali na zahrádkách nebo se věnovali jiným...

číst celé ▼

Koncert se konal v neděli 24.dubna ve sboru Církve československé husistské. Termín nebyl, pravda, nejvhodnější. Sluníčko svítilo, lidé pracovali na zahrádkách nebo se věnovali jiným aktivitám v přírodě. Vyslovená "nepřízeň" počasí pro nás. Posluchači se přesto dostavili a odměnili naši snahu potleskem. Dokonce si s námi s chutí zazpívali.

Děkujeme všem, Hlahol

(vyšlo v novinách Táborský deník)

sbalit ▲2010

prosinec

Adventní a vánoční čas v Táboře.

Pěvecký sbor HLAHOL-TÁBOR zahájil tradičně samostatným koncertem o první adventní neděli, ve Sboru Božích bojovníků Církve Československé Husitské.Ke svému vystoupení si přizval Flétnový...

číst celé ▼

Pěvecký sbor HLAHOL-TÁBOR zahájil tradičně samostatným koncertem o první adventní neděli, ve Sboru Božích bojovníků Církve Československé Husitské.Ke svému vystoupení si přizval Flétnový soubor ZUŠ z Tábora. V programu bylo uvedeno několik nově nastudovaných skladeb současných evropských skladatelů - Missa simplex Rihardse Dubry, Jubilate a Gratias agimus J.M.Michela.Sbor dále vystoupí 21.12.2010 na vánočním koncertě společně s Vojenským uměleckým souborem Ondráš z Brna - na programu budou české a moravské vánoční melodie. Tak jako každý rok, po Novém roce zajede sbor za našimi seniory do domova důchodců v Chýnově a 9.1.2011 v 16,00 hodin v Kostele sv.Jakuba v Parku Pod Kotnovem vystoupí na novoročním koncertě, pořádaném Městským úřadem v Táboře.

sbalit ▲2010

květen

PLYNUTÍ ČASU

Pěvecký sbor HLAHOL-TÁBOR zve všechny příznivce sborového zpěvu na výstavu 150.výročí založení sboru, která se koná v areálu Hradu Kotnov na Bechyňské bráně v Táboře, od 9.5. do 13.6.2010.

číst celé ▼

Pěvecký sbor HLAHOL-TÁBOR zve všechny příznivce sborového zpěvu na výstavu 150.výročí založení sboru, která se koná v areálu Hradu Kotnov na Bechyňské bráně v Táboře, od 9.5. do 13.6.2010. Otevřeno denně 8,00 - 17,00 hodin. Zároveň zveme na slavnostní koncert k tomuto výročí, který se koná dne 22.května od 19,00 hodin v táborském Divadle Oskara Nedbala. Na tomto koncertě bude provedena premiéra skladby "Dva hymny" skladatele Jiřího Laburdy, za přítomnosti autora a bude také pokřtěno historicky první CD sboru.

sbalit ▲2010

Napadly písně - HLAHOL-TÁBOR 150 let

CD, Media Works2010

Jiří Laburda: Dva hymny premiéra skladby
2008

červenec

Vrátili jsme se z Německa s velkým úspěchem

V pátek 20.6.2008 jsme odjeli v počtu 18 zpěváků do Německého Schwarzenbachu an der Saale (Oberfranken) představit naše lidové písně a také latinské a anglické skladby v podání českého...

číst celé ▼

V pátek 20.6.2008 jsme odjeli v počtu 18 zpěváků do Německého Schwarzenbachu an der Saale (Oberfranken) představit naše lidové písně a také latinské a anglické skladby v podání českého pěveckého sboru Hlahol - Tábor pod vedením sobrmistra Zdeňka Beneše.

V 17 hodin jsme čekali u místní benzínové pumpy na našeho průvodce, starostu německého sboru Förbau - Edelweiss, který nás dovedl do kostela sv. Františka ve Schwarzenbachu. Behěm jedné hodiny jsme nacvičili několik společných českých nebo německých písní a již v 19 hodin začal náš samostatný koncert.

Na úvod zazněly 2 společné písně, poté jsme pokračovali v samostatném programu a na závěr jsme opět zazpívali německé, české a anglické písně společně se sborem ze Schwarzenbachu. Koncert byl nádherný, ukázala se v něm naše velké snaha o co nejlepší vystoupení a právě tato snaha byla odměněna nádherným potleskem a celými třemi stovkami euro. Z těchto peněz jsme si uhradili ubytování, které bylo jako vždy dokonalé.

V sobotu ráno jsme navštívili německo - německé muzeum v nedaleké obci, kde dříve probíhala hranice mezi východem a západem - mezi BRD a DDR. Ukázka ostnatých drátů a několik set metrů půvoních plotů a zdí nám navodili lehkou ranní depresi, kterou jsme ale rozptýlili na odpoledním festivalu pěveckých sborů v Rehau.

Do Rehau jsme si natrénovali 2 německé písně. Po příjezdu do města jsme zjistili, že na programu je písní 7. To nám však radost nezkazilo, zazpívali jsme vše z listu téměř na jedničku (nebo spíše jsme nebyli mezi 150 zpěváky slyšet). Bylo to uchvacující zpívat v tak velkém tělese.

Po tomto koncertě jsme přivítali slunovrat v malebné vesnici u velkého ohně a samozřejmě také při zpěvu lidových písní a kolem půlnoci jsme už mysleli jen na to, aby nás přestali kousat mušky a mohli jsme spát. V neděli nás čekala cesta domů. Přijeli jsme v brzkých odpoledních hodinách bez nehody a zakončili jsme tak sezónu 2007/2008. V září se pustíme do dalšího programu a tím jsou vánoce v německém Schwarzenbachu (nepřijeli jsme náhodou zrovna odtud?)

sbalit ▲2008

červenec

Ukončili jsme sezónu

Ukončili jsme sezónu 2007/2008 a v další sezóně se těšíme na nové zpěváky. Prosíme, přidejte se k nám.

číst celé ▼

Ukončili jsme sezónu 2007/2008 a v další sezóně se těšíme na nové zpěváky. Prosíme, přidejte se k nám.

sbalit ▲2008

březen

inzerát

Hledáme nové členy do našeho sboru. Přijďte se mezi nás podívat a poznáte, že jsme parta nadšenců pro zpěv, bez hudebního vzdělání, s chutí si oživit všední večery s kamarády při zpěvu...

číst celé ▼

Hledáme nové členy do našeho sboru. Přijďte se mezi nás podívat a poznáte, že jsme parta nadšenců pro zpěv, bez hudebního vzdělání, s chutí si oživit všední večery s kamarády při zpěvu a nejen při zpěvu. Pokud budete mít zájem, napište na emailovou adresu pospichalova@atlas.cz a dozvíte se více. Navštivte také naše stránky hlaholtabor.blog.cz, které jsou zatím ve vývinu, ale pracuje se na nich.

sbalit ▲
2008

Drei-Länder-Singen

Rehau-DE2008

2. ročník Europa Tage der Musik in der Euroregio Egrensis

Rehau-DE2007

Europa Tage der Musik in der Euroregio Egrensis

Rehau-DE2006

Eine Reise um die Welt

Schwarzenbach an der Saale-DE2004

Vánoce v Táboře

DVD, Media Works2002

Jiří Laburda: Veris leta facies premiéra skladby

Chlum u Třeboně2000

Jiří Laburda: Cestička k Táboru premiéra skladby

Tábor1999

Jiří Laburda: Táborské kraje premiéra skladby

Tábor1998

International Church Music Festival

Coventry, Velká Británie1860

Mgr. Zdeněk Beneš

zahájil působení u sboru coby hlavní sbormistr1860

ZALOŽENÍ SBORU


Hledáme nové hlasy!

koho hledáme?

zpěváky všech hlasových skupin SATB, kandidáta na sbormistra

co požadujeme?

u zpěváků alespoň základní orientaci v notách u kandidáta na sbormistra pedagogické, popř. jiné hudební vzdělání

co nabízíme?

stabilní zázemí pěveckého sboru s více než 150.letou tradicí veškerá práce je vykonávána dobrovolně bez nároku na finanční odměnu

jak se stát členem?

kontaktovat sbormistra nebo starostku sboru - viz web. str., vykonat hlasovou zkoušku, po prokázání znalosti repertoáru je kandidát přijat za člena


Publikování nebo šíření obsahu bez předchozího souhlasu je zakázáno. Za obsah textů odpovídají jejich autoři.

O nás   Kontakty   Inzerce   Podmínky užívání

Časopis Cantus   Festa academica   praga-cantat.cz   czech-choirs.eu (en)